Meridia,Sibutramina

Meridia Skuteczne metody odchudzania! Informacje i porady. Sprzedam Meridia 15, Sibutramina

Informacje dotyczące działania

Informacje: Sibutramina (Meridia, Sibutril, Jpven, Afibron) –  Wikipedia

Sibutramina – lek anorektyczny (hamujący łaknienie), stosowany w leczeniu otyłości (obesitas). Mechanizm działania polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny serotoniny i dopaminy. Nasila poposiłkowe uczucie sytości oraz zwiększa wydatek energetyczny, prawdopodobnie zwiększając termogenezę, co łącznie prowadzi do zmniejszenia masy ciała nawet do 25 kg/ m-c
21 stycznia 2010 Komitet ds. Produktów Leczniczych u Ludzi (Comittee for Medicinal Products for Human Use) działający w ramach Europejskiej Agencji Leków (EMA, European Medicines Agency) zalecił zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na rynkach Unii Europejskiej wszystkich preparatów zawierających sibutraminę. Było to związane z wynikami badania SCOUT (Sibutramine Cardiovascular OUTcomes), które wykazało wzrost z 10,0% do 11,4% ryzyka wystąpienia zawału mięśnia serca nie skutkującego zgonem, udaru mózgu nie skutkującego zgonem, zatrzymania czynności serca z pozytywnie zakończoną resuscytacją lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, u pacjentów powyżej 54 roku życia obciążonych chorobą układu krążenia i/lub cukrzycą typu 2 przyjmujących sibutraminę w porównaniu z placebo[ Wzrost ryzyka związany był głównie ze zwiększeniem częstości zawału serca lub udaru mózgu, które nie skutkowały zgon.

Informacje prasowe na temat wycofania Sibutraminy

Europa zastanawia się nad wycofaniem popularnego leku na odchudzanie, w Polsce nadal tysiące osób z nadwagą łyka specyfiki, które mogą powodować groźne skutki uboczne - informuje Dziennik Łódzki.

Chodzi o farmaceutyki wspomagające odchudzanie, które zawierają sybutraminę. Zdaniem Europejskiej Agencji Leków, to środek, który może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru czy zawału.
W Polsce najpopularniejszym "odchudzaczem", który zawiera sybutraminę jest meridia oraz jej tańsze odpowiedniki, między innymi zelixa czy lindaxa. Ta ostatnia została wycofana w Polsce cztery dni temu.
Taki komunikat podał na swojej stronie główny inspektor farmaceutyczny. Zrobił to jednak sam producent lindaxy, który złożył do GIF-u wniosek o wycofanie leku w związku z tym, że Europejska Agencja Leków zaleciła wstrzymanie obrotu lindaksą na terenie Unii Europejskiej. Apteki w całym kraju wycofują ten specyfik, ale farmaceuci nie mają zakazu, by sprzedawać pozostałe medykamenty zawierające sybutraminę. Czy rzeczywiście pacjenci mają się czego obawiać?
- Meridia funkcjonuje na polskim rynku od około 15 lat - mówi dr Wojciech Łuszczyna, z urzędu rejestracji leków. - Nie słyszałem, by przez ten czas lekarze zgłaszali do nas informacje, że zauważyli u pacjentów niepokojące działania niepożądane po stosowaniu tych specyfików.

Co grozi po zażyciu takich leków?

Część pacjentów twierdzi co innego. "W pierwszym tygodniu miałam palpitacje serca, napady płaczu i myśli samobójcze" - napisała na forum internetowym odchudzająca się kobieta.
Europejska Agencja Leków zbadała blisko 10 tysięcy pacjentów, którzy przyjmowali leki odchudzające, mające w składzie sybutraminę. Większość z nich brała jednak preparat niezgodnie z zaleceniami na ulotce. Nie powinien on bowiem być stosowany u pacjentów, którzy mają choroby układu krążenia czy słabe serce.
- W Polsce zaledwie kilkanaście procent pacjentów czyta ulotki dołączone do lekarstw - zaznacza dr Łuszczyna. - Trudno się dziwić, że im zdarzają się działania niepożądane. W Polsce meridia i jej odpowiedniki są jednak zapisywane na receptę przez lekarzy. Dlatego teoretycznie nie powinny trafić do osób, które mają przeciwwskazania, żeby je przyjmować.

Abbott wstrzymuje w państwach Unii Europejskiej sprzedaż sybutraminy (m.in. Meridia), leku przeciwko otyłości (opublikowano: 25-02-2010)

ABBOTT PARK, Ill., 21 stycznia 2010 r. - Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) działający w ramach Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA) wydał zalecenie o zawieszeniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków przeciwko otyłości zawierających sybutraminę. Firma Abbott podporządkuje się zaleceniu CHMP i wstrzyma obrót wytwarzanymi przez Abbott lekami zawierającymi sybutraminę we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także w Islandii i Norwegii należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Abbott wytwarza sybutraminę pod nazwami handlowymi Reductil, Meridia, Sibutral, Ectiva i Raductil.

Zalecenie CHMP oparto na analizie wyników badania SCOUT (Sibutramine Cardiovascular OUTcome Trial), które udostępniono w listopadzie 2009 r.
Poza obszarem Unii Europejskiej sybutramina jest nadal dostępna i należy ją stosować zgodnie z danymi zawartymi w drukach informacyjnych (ulotka dla pacjenta, charakterystyka produktu leczniczego). Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) analizuje wyniki badania SCOUToraz FDA rozpoczęła proces zmiany w drukach informacyjnych. Produkt wciąż jest dostępny w Stanach Zjednoczonych. Australijska Agencja ds. Środków Terapeutycznych (TGA) podjęła podobne kroki.
Analiza wyników badania SCOUT, przeprowadzona przez Abbott, nie zmienia oceny firmy dotyczącej korzystnego stosunku korzyści do ryzyka jeśli sybutramina stosowana jest w sposób właściwy, w populacji pacjentów, u których stosowanie leku jest dozwolone.
"Sądzimy, że wielu pacjentów odnosi korzyść ze stosowania sybutraminy i z całym szacunkiem nie zgadzamy się z opinią Komitetu oraz zaleceniem wstrzymania obrotu lekiem" - powiedział doktor Eugene Sun, wiceprezes ds. Badań Farmaceutycznych i Prac Rozwojowych (Global Pharmaceutical Research and Development) w firmie Abbott. "Jednak rozpoczniemy niezwłoczne działania, aby dostosować się do zaleceń Komitetu".
Sybutramina jest dopuszczona do stosowania w leczeniu otyłości u pacjentów bez chorób układu sercowo-naczyniowego w wywiadzie, którzy nie mogli uzyskać zmniejszenia masy ciała mimo przestrzegania diety i programu ćwiczeń. Trwające sześć lat badanie SCOUT z udziałem około 10 000 pacjentów przeprowadzono na wniosek Europejskich Agencji Leków w ramach postmarketingowego zobowiązania, w celu oceny bezpieczeństwa układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. U większości z tych pacjentów stwierdzono zasadnicze choroby układu sercowo-naczyniowego i zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego pacjenci ci nie kwalifikowali się do leczenia sybutraminą.
Pacjenci, którzy mają wątpliwości związane z przyjmowaniem leku powinni zwrócić się do lekarza prowadzącego.

Stosowanie produktu !!!

Stosowanie sybutraminy wraz z dietą o obniżonej wartości kalorycznej i programem ćwiczeń zaleca się w leczeniu otyłości u pacjentów z początkowym wskaźnikiem masy ciała (BMI) wynoszącym co najmniej 30 kg/m2 lub co najmniej 27 kg/m2 w przypadku pacjentów ze stwierdzonymi innymi czynnikami ryzyka, takimi jak cukrzyca czy dyslipidemia.

Istotne informacje na temat bezpieczeństwa :  !!!!

U niektórych pacjentów sybutramina powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego lub przyspieszenie akcji serca i nie powinna być podawana osobom z niekontrolowanym lub słabo kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, z chorobą serca w wywiadzie (choroba wieńcowa serca, zastoinowa niewydolność serca, choroba obwodowych naczyń tętniczych [PAOD], niemiarowość serca czy przyspieszenie akcji serca), po przebytym udarze mózgu, z ciężką chorobą wątroby lub nerek, u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Należy zachować ostrożność podczas stosowania sybutraminy u pacjentów z napadami drgawkowymi. Wszyscy pacjenci leczeni sybutraminą powinni zgodnie z zaleceniem zgłaszać się do lekarza na regularne kontrole ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca.
Sybutraminy nie należy podawać osobom ze stwierdzoną alergią na którykolwiek ze składników leku, osobom cierpiącym na otyłość wynikającą z zaburzeń metabolicznych ani osobom z zaburzeniami odżywiania w wywiadzie. Pacjenci przyjmujący inhibitory monoaminooksydazy (MAOI) lub inne działające ośrodkowo leki wspomagające odchudzanie nie powinni stosować sybutraminy.
Osoby z chorobami psychicznymi (takimi jak choroba afektywna dwubiegunowa) nie powinny przyjmować sybutraminy. Lek nie powinien być także stosowany przez osoby obecnie lub w przeszłości nadużywające narkotyków, leków czy alkoholu ani przez osoby z zespołem Tourette’a. Pacjenci z nadczynnością tarczycy, jaskrą wąskiego kąta i guzami nadnerczy, a także mężczyźni z powiększeniem gruczołu krokowego nie powinni przyjmować sybutraminy.
Istotne jest, aby lekarz znał wszystkie obecne i występujące w przeszłości problemy natury medycznej. Pacjenci powinni poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Stosowanie niektórych leków wspomagających odchudzanie wiąże się z rzadkim, ale groźnym dla życia zaburzeniem powodującym wzrost ciśnienia tętniczego w naczyniach płucnych (nadciśnienie płucne). Ponieważ choroba ta występuje rzadko, nie wiadomo, czy może być powodowana przez sybutraminę. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą: problemy ze snem, zaparcie i suchość jamy ustnej. Inne działania niepożądane to przyspieszenie akcji serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, uczucie kołatania serca, bóle głowy, lęk i zawroty głowy.
Powyżej podano najważniejsze informacje na temat sybutraminy. Więcej informacji pacjenci mogą uzyskać od swojego lekarza prowadzącego.

Państwa, w których wstrzymuje się obrót produktami zawierającymi sybutraminę:

Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

Komentarze internautów :

1)

To nie prawda, że leki z sibutraminą są śmiertelnie niebezpieczne. To zwykła manipulacja mediów i koncernów farmaceutycznych.
W USA czy Australii, poza UE, sibutramina jest wciąż dostępna. Czy to oznacza, że apteki w USA handlują narkotykami, a władze USA na to zezwalają?
„Sądzimy, że wielu pacjentów odnosi korzyść ze stosowania sybutraminy i z całym szacunkiem nie zgadzamy się z opinią Komitetu oraz zaleceniem wstrzymania obrotu lekiem” – powiedział doktor Eugene Sun, wiceprezes ds. Badań Farmaceutycznych i Prac Rozwojowych (Global Pharmaceutical Research and Development) w firmie Abbott. „Jednak rozpoczniemy niezwłoczne działania, aby dostosować się do zaleceń Komitetu”.

Europa teraz promuje orlistat czyli lek Alli lub mocniejszą jego wersję, czyli Xenical.
Orlistat ma również skutki uboczne….

kliknij tutaj –     pl.wikipedia.org/wiki/Orlistat

Informacje dotyczące działania

Informacje:   Acomplia czyli Rimonabant Tablets   :

Co to jest preparat ACOMPLIA?

Preparat ACOMPLIA jest lekiem zawierającym substancję czynną rymonabant. Jest on dostępny w postaci białych tabletek w kształcie łzy.

W jakim celu stosuje się preparat ACOMPLIA?

Preparat ACOMPLIA stosuje się jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w leczeniu dorosłych pacjentów:

  • z otyłością (bardzo duża nadwaga) ze wskaźnikiem masy ciała [ang. body mass index, BMI] powyżej lub równym 30 kg/m2;
  • z nadwagą (z BMI powyżej lub równym 27 kg/m2 pc.) i innymi czynnikami ryzyka, takimi jak cukrzyca typu 2 lub dyslipidemia (nieprawidłowe poziomy tłuszczu we krwi).

Jak stosować preparat ACOMPLIA?

Preparat ACOMPLIA przyjmuje się w formie jednej tabletki raz na dobę, przed śniadaniem. Pacjenci powinni przestrzegać obniżonej diety kalorycznej i zwiększyć poziom wysiłku fizycznego. Leku nie należy podawać pacjentom z poważnymi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Jak działa preparat ACOMPLIA?

Substancją czynną preparatu ACOMPLIA jest rymonabant, wybiórczy antagonista receptora kannabinoidowego-1 (ang. cannabinoid-1, CB1). Preparat działa poprzez blokowanie szczególnego rodzaju receptorów kannabinoidowych typu 1 (CB1). Receptory te znajdują się w układzie nerwowym i stanowią część układu odpowiedzialnego za kontrolę przyjmowania pokarmu w organizmie. Receptory występują również w adipocytach (tkanka tłuszczowa).

Jak badano preparat ACOMPLIA?

Zanim przeprowadzono badania u ludzi, działanie preparatu ACOMPLIA zbadano w modelach eksperymentalnych.
Cztery badania z zastosowaniem preparatu ACOMPLIA przeprowadzono na liczbie blisko 7 000 pacjentów z nadwagą i otyłością, których waga na początku badania wynosiła średnio 94-104 kg. W jednym z badań skoncentrowano się w szczególności na pacjentach z nieprawidłowym poziomem tłuszczu we krwi, a w innym na pacjentach z cukrzycą typu 2. Badania porównały skuteczność działania preparatu ACOMPLIA do placebo (leczenie obojętne) w zbijaniu wagi przez okres 1 do 2 lat. W innym badaniu próbowano także znaleźć sposób na utrzymanie tego tempa w drugim roku.
Ponadto przez 10 tygodni (jeden rok w jednym z badań), przeprowadzono cztery badania nad preparatem ACOMPLIA na liczbie ponad 7 000 pacjentów, jako pomoc w rzuceniu palenia, porównując jego skuteczność do placebo w rzucaniu palenia i powrotach do nałogu w następnym roku.

Jakie korzyści ze stosowania preparatu ACOMPLIA zaobserwowano w badaniach?

Po upływie roku wszyscy pacjenci, którzy otrzymali preparat ACOMPLIA, stracili na wadze więcej niż pacjenci leczeni placebo: pacjenci leczeni preparatem stracili średnio o 4,9 kg więcej niż osoby leczone placebo, z wyjątkiem badania u pacjentów z cukrzycą, gdzie różnica w stracie wagi wyniosła 3,9 kg. Lek ograniczył również ryzyko powrotnego przybrania wagi.
Badania nad rzuceniem palenia nie wykazały spójnych wyników, a skuteczność działania w tym
zastosowaniu jest trudna do oszacowania. Firma podjęła decyzję o wycofaniu wniosku dotyczącego
rzucania palenia. Preparat ACOMPLIA nie jest zatem wskazany jako pomoc w rzucaniu palenia.

Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem preparatu ACOMPLIA?

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi ze stosowaniem preparatu ACOPLIA (obserwowanymi u ponad 1 pacjenta na 10) były nudności (mdłości) i infekcje górnych dróg oddechowych. Pełny wykaz działań niepożądanych zgłaszanych po zastosowaniu preparatu ACOMPLIA znajduje się w ulotce dla pacjenta.
Preparatu ACOMPLIA nie należy podawać pacjentom, u których może występować nadwrażliwość (uczulenie) na rymonabant lub którykolwiek składnik preparatu, ani kobietom karmiącym piersią. Nie należy go również stosować u pacjentów przechodzących ciężką depresję lub otrzymujących leki przeciwdepresyjne, ponieważ preparat może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji, w tym myśli samobójczych, u niewielkiej części pacjentów. Pacjenci, którzy odczuwają objawy depresji, powinni zasięgnąć porady lekarza oraz przypuszczalnie zakończyć leczenie. Należy zachować ostrożność przy podawaniu preparatu ACOMPLIA z innymi lekami, takimi jak ketokonazol lub itrakonazol (leki przeciwgrzybiczne), rytonawir (stosowany w leczeniu zakażania HIV) lub telitromycyna lub klarytromycyna (antybiotyki).

Na jakiej podstawie zatwierdzono preparat ACOMPLIA?

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP)  stwierdził, że preparat ACOMPLIA wykazał skuteczność w zrzucaniu wagi u pacjentów z otyłością lub nadwagą, u których występują powiązane czynniki ryzyka. Komitet zadecydował, że korzyści ze stosowania preparatu ACOMPLIA przewyższają ryzyko jego stosowania jako uzupełnienia diety i ćwiczeń fizycznych u pacjentów z otyłością lub nadwagą, u których występują czynniki ryzyka, tj. cukrzyca typu 2 lub dyslipidemia.
Komitet zalecił przyznanie pozwolenia na dopuszczenie preparatu ACOMPLIA do obrotu.

Jakie działania podjęto w celu zapewnienia bezpiecznego stosowania preparatu ACOMPLIA?

Firma produkująca preparat ACOMPLIA wdroży program mający na celu zagwarantowanie stosowania leku u  pacjentów, którzy potrzebują go do celów leczniczych, a nie kosmetycznych, poprzez dostarczenie pakietów informacyjnych pacjentom i lekarzom, oraz zapewni monitorowanie jego stosowania. Firma zastosuje specjalne bazy danych do monitorowania działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu ACOMPLIA, w szczególności tych związanych z układem nerwowym.